بسیاری از ما در بین مواد خوش‌بو کننده اسم‌های مختلفی مثل عطر، ادکلن، ادوپرفیوم، ادوتویلت و… را شنیده‌ایم؛ اما خیلی از ما نمی‌دانیم که هر کدام از این مواد چه ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از هم متفاوت می‌کند و کدام‌یک گران‌تر هستند؟ در این مقاله با تفاوت عطر و ادکلن و انواع مواد خوش‌بوکننده آشنا خواهیم شد.

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

براساس یک باور اشتباه خیلی‌ها معتقد هستند که تفاوت بین عطر و ادکلن به جنسیت مربوط می‌شود. یعنی ادکلن برای مردان و عطرها برای زنان ساخته شده‌اند، شاید دلیل این باور به خاطر تمایل بیشتر مردان به انتخاب عطرهای ملایم‌تر است. اما تفاوت اصلی بین عطر و ادکلن به قدرت ماندگاری رایحه و غلظت آن است. عطرها معمولا بسیار قوی‌تر از ادکلن‌ها هستند و غلظت اسانس‌ها در آن‌ها بیشتر است که باعث می‌شود ماندگاری عطر نسبت به ادکلن‌ طولانی‌تر باشد.

تفاوت نحوه‌ استفاده عطر و ادکلن

تفاوت دیگر عطر و ادکلن نحوه‌ی استفاده از آن است. عطرها معمولا از راه دور بر روی پوست اسپری می‌شوند اما ادکلن‌ها معمولا به پوست مالیده یا پاشیده می‌شوند.
با توجه به اینکه عطر بوی قوی‌تری دارد و ماندگاری آن هم بیشتر است، در هر نوبت نیاز نیست که مقدار زیادی از آن استفاده شود. با توجه به اینکه خیلی از افراد ممکن است به بوهای تند و قوی حساس باشند، مصرف بیش از حد عطرها حتی می‌تواند آزاردهنده باشد و موجب سر درد، عطسه و در برخی موارد حالت تهوع شود. در مورد ادکلن‌ها با توجه به رایحه ملایم‌تری که دارند، با آزادی بیشتری می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

تفاوت قیمت عطر و ادکلن

یکی دیگر از تفاوت‌های عطر و ادکلن قیمت آن است. به طور معمول قیمت عطر، گران‌تر از ادکلن است. علت اصلی این نرخ قیمت بالاتر میزان غلظت بیشتر اسانس در ساخت عطرها و ماندگاری بیشتر است. اسانس‌ها معمولا قیمت بالایی دارند و هرچه تعداد اسانس‌هایی که در یک عطر استفاده می‌شود بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر است.

عطرها چگونه ساخته می‌شوند؟

تولیدکنندگان عطر، اسانس‌های طبیعی و مصنوعی با رایحه‌های مختلف را با مقداری الکل ترکیب می‌کنند که باعث تثبیت رایحه‌ها و رقیق شدن روغن‌ها می‌شود. الکل به دلیل نقشی که در کنترل غلظت اسانس‌ها و ماندگاری بو دارد، یک فاکتور مهم در ساخت عطر است.

یافتن غلظت مناسب برای انتخاب یک عطر عالی بسیار مهم است. اگر غلظت آن کم باشد، بوی عطر به سرعت محو می‌شود و اگر زیادی غلیظ باشد ممکن است شدت بوی آن برای خودتان و اطرافیان آزاردهنده شود که باعث می‌شود در فاصله‌ی خیلی کمی از آن بو زده شوید.
برای اینکه با تفاوت عطرها و ادکلن به خوبی آشنا شویم و انتخاب مناسبی برای خرید عطر و ادکلن داشته باشیم، بهتر است ابتدا با هر کدام از این عنوان‌ها و دسته‌بندی‌های آن‌ها به طور کامل آشنا شویم.

عطر خالص چیست؟

عطر خالص در بین عطرهای موجود بیشترین غلظت را دارد و بین ۱۵ تا ۳۰ درصد ترکیبات آن از اسانس‌ها است که باعث می‌شود شدت بو و ماندگاری آن بیشتر باشد. به خاطر همین رد بو همیشه در عطرهای خالص چشمگیرتر است.

ادو پرفیوم چیست؟

غلظت اسانس‌های رایحه‌دار در ادو پرفیوم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. ساخت ادو پرفیوم‌ها به صورتی است که رایحه‌ی آن‌ها در کل روز روی بدن باقی می‌ماند، بدون اینکه بوی آن‌ها برای کسی آزاردهنده باشد. ادوپرفیوم‌ها به دلیل غلظت و ماندگاری مناسبی که دارند بسیار پرطرفدار هستند و بخش زیادی از قفسه‌های فروشگاه‌های بزرگ را به خودشان اختصاص می‌دهند.

ادو تویلت چیست؟

غلظت اسانس‌ها در ادو تویلت‌ها بسیار کمتر و معمولا بین ۵ تا ۱۵ درصد است. رد بوی ادو تویلت‌ها سبک‌تر است و نمی‌توان توقع داشت که بوی ادو تویلت‌ها در کل روز ماندگار باشد. بسیاری از عطرهای موفق و محبوب ابتدا به عنوان ادوپرفیوم تولید شده‌اند و سپس با رایحه ملایم‌تری به عنوان ادوتویلت هم به بازار عرضه می‌شوند. برخی نت‌ها ممکن است در ادوپرفیوم و ادو تویلت متفاوت باشند؛ مثلا در ادو تویلت‌ها معمولا نت‌های سنگین مثل چوب یا نعناع هندی حذف می‌شوند تا رایحه ملایم‌تری داشته باشیم.
به طور کلی افراد معتقدند که ادو تویلت‌ها برای استفاده در روز و ادو پرفیوم‌ها برای استفاده در مواقع خاص بسیار مناسب‌اند، اما باز هم همه چیز بستگی به انتخاب شما دارد.

ادکلن چیست؟

ادکلن معمولا یک اصطلاح رایج برای رایحه‌های مردانه در آمریکای شمالی است. اما در واقع ادکلن‌ها محلول‌های خوشبو کننده‌ای هستند که غلظت روغن‌های معطر در آن‌ها بسیار کم و بین ۲ تا ۴ درصد است و میزان الکل به کار رفته در آن‌ها بیشتر است و عمر ماندگاری آن‌ها تنها چند ساعت است. ادکلن‌ها برای اسپری کردن و ایجاد طراوت با بوی خوش بسیار مناسب هستند.

اوفرش (Eau Fraiche)

Eau Fraiche که در زبان فرانسه اوفرش (اُ ف غِیش) تلفظ می‌شود، سطح غلظت اسانس‌ها به حداقل خود و بین ۱ تا ۳ درصد می‌رسد. بر خلاف ادکلن که مانند انواع عطرها با الکل ترکیب می‌شوند، یک ویژگی متمایز کننده در اوفرش این است که با آب مخلوط می‌شود و به همین دلیل و با توجه به غلظت پایینی که دارد طبیعتا ماندگاری کمتری هم دارد.
مهم‌ترین دغدغه برای مصرف‌کنندگان هر کدام از این محصولات خوشبو کننده، پیدا کردن راهی است که ماندگاری بوی عطر را تا جایی که می‌شود بیشتر بالا ببرند. قطعا فرار بودن بوی عطر و ادکلن‌ می‌تواند به طور کل شما را از خریدی که انجام داده‌اید، ناامید کند.

حرف آخر

حال که با تفاوت‌ها و میزان غلظت هر کدام از انواع عطر و ادکلن آشنا شده‌اید، بدون شک می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. همچنین می‌توانید از ترفندهایی برای بیشتر کردن ماندگاری بوی عطر و ادکلن هم استفاده کنید که کارهای ساده اما تاثیرگذاری خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *